Yeni Makaleler
Anasayfa / KOSGEB Destekleri / KOSGEB girişimcilik sertifikası
KOSGEB girişimcilik sertifikası
KOSGEB girişimcilik sertifikası

KOSGEB girişimcilik sertifikası

KOSGEB girişimcilik sertifikası

KOSGEB tarafından yeni girişimcilik içinde bulunanlara verilen sertifikanın geçerlilik süresi dahil olmak üzere bir çok merak edilen soruları sizler ile bu yazımızda paylaşmak istedik. Ankara ve İstanbul da sorgulama işlemeleri yapmak isteyenlerin başvurularını nasıl daha hızlı bir şekilde sağlayabilecekleri yine başlıklar ile bu sayfamızda yer almaktadır. Sınavda sorulan örnek sorular ve İzmir de başvuru da bulunmak isteyenler için açık adresleri burada bulabilirsiniz. İşte sizlere KOSGEB girişimcilik kursu ne işe yarar ile ilgili tüm mera ettikleriniz.

KOSGEB girişimcilik kursu ne işe yarar?

Değerli arkadaşlarım, bildiğiniz gibi resmi siteler her konuyu net bir şekilde aydınlatmada bulunmazlar. Yaşanmış olan tecrübeler her zaman daha sağlıklı bilgileri sizlere vermektedir. KOSGEB girişimcilik kursu almış birisi olarak sizlere tüm merak ettiğiniz konuları açık bir şekilde kaleme almak istedim. En çok merak edilen sorular ile başlayalım isterseniz. Tüm başlıklarda sorular, altlarında ise cevapları yer alacaktır. İlk sorumuzun cevabına gelir isek. Bu kursların işe yaramazsın bir kaç amacı vardır. Bunlardan ilki kuşkusuz eğitimlerde verilen konuların içeriğidir. Öyledir ki eğitimler kurmak istediğiniz işletmeniz için adete bir ışık olacaktır. Emin olun bir çoğunuzun daha önceden planladığınız iş fikirleri eğitimler sonrasında değişecektir. Eğitimler genel olarak tek bir çatı altında yer almaktır, oda ” işletme ” konusudur. İşletmenin doğru bir yer seçimi. Rakip analizlerinin yapılması. Pazarlama teknikleri ve daha fazlası bu 4 günlük süre zarfında sizlere öğretilmektedir. Bu kursun ne işe yaradığının ilk cevabı idi. Diğer cevabı ise bu kursları almaz iseniz girişimcilik belgesi sahibi olamazsınız.! Belgeniz olmaz ise KOSGEB Girişimcilik Destek Programından yararlanarak desteksiz bir şekilde işletme kurmuş olursunuz. Bu da ikinci en büyük kursun ne işe yaradığının cevabı sanırım.

Sertifikanın geçerlilik süresi ne kadardır ?

Girişimcilik sertifikasının herhangi bir geçerlilik süresi yoktur.! İstediğiniz zaman başvurunuzu yapabilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın ki girişimcilik belgeniz ile sadece bir kere başvuru yapma şansınız mevcuttur. Bir kere başvurunuz da ise şayet destek olamaya hazırladığınız iş planı projesi ile almaya hak sahibi oldu iseniz en fazla 40 içinde işletmenizi kurmanız gerekmektedir. Başvuru da hazırladığınız evraklar yada iş planı projeniz 3 kere ret görebilir ve sizde en fazla 3 kere aynı proje için başvurabilirsiniz.Sınavda sorulan örnek sorular nedir ?

Sınavlar daha çok büyük şehirlerde yapılmaktadır. Bunun nedeni ise KOSGEB kursları için aşırı katılımın olmasıdır. Sorulan sorulara gelir isek sizi temin ederim ki hepsi mantık sorularıdır. Bizde sorulan sorulara bir kaç örnek vermek gerekir ise;

  • Kuracağınız işletme için ortak düşünüyorsanız kriterleri ne olmalıdır. Cevap seçenekleri ise; A: Sermayesi olan ama iş bilgisi olamayan B: İş bilgisi olan ve sermayesi olmayan C: Hem sermayesi olan hemde iş bilgisi olan

gibi basit sorulardır. Soruların çoğu sizi tanımaya yöneliktir. Öyledir ki işe bakış açınız. İşletme kurma isteğiniz test edilmektedir. Sorular elimde mevcut ama verir isem mahkemelik olmak istemem doğrusu 🙂 Temin ederim ki sorular ama bu şekildedir. Bu test sonrasında sözlü diyalog da yaşanacaktır. İkili diyaloglarda sizin iş fikrinizi ne kadar kısa süre zarfında hayata sokacağınız öğrenecektir. Bayan olanlar ve iş fikrine sahip sermayesi mevcut olanlar öncelik hakkına sahiptir, bizden söylemesi..

Sınav sorgulama işlemleri nasıl yapılır ?

İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Ankara ilimizde yoğunluk çok fazladır. Tüm sınav sorgulama işlemleri bu illerimiz dahil olmak üzere BURADAN yapılmaktadır. Yoğunluk dan dolayı bir türlü sıra gelmeyenler için yine ufak bir tüyo vereceğim. Katıldığım küçük bir ilçede bir çok büyük illerden katılım gösteren bay ve bayan girişimciler ile tanıştım. Yani deme istediğim şu ki; değerli arkadaşlarım eğitimler için ikametgah şartı yoktur. Girişimciler kendi memleketleri de yada istedikleri diğer ufak ilçelerde de bu eğitimleri ücretsiz bir şekilde alabilirler.

 Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

Tarım Bakanlığı 81 ile 250 Örnek Köy Projesi Başlatıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koltuğuna oturan Ahmet Eşref FAKIBABA her ile 3 adet kurulması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir