Yeni Makaleler
Anasayfa / KOSGEB Destekleri / Girişimcilik mülakat sınav soruları ve cevapları
Girişimcilik mülakat sınav soruları ve cevapları
Girişimcilik mülakat sınav soruları ve cevapları

Girişimcilik mülakat sınav soruları ve cevapları

Girişimcilik mülakat sınav soruları ve cevapları

2017 yılında KOSGEB kurslarına katılacak olan girişimciler için ön mülakat sınav soruları ve test cevaplarını sizler için sayfamızda yayımladık. Uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak için öncelik avantajını yakalamak isteyen tüm yeni girişimcilerin sınav sorularına biraz olsun çalışmaları yeterli olacaktır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi nedir ?

Siz girişimcilere ilk olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi nedir.? Biraz elde ettiğimiz tecrübelere dayanarak bilgi vermek istiyorum. Sonrasında zaten konu Girişimcilik mülakat sınavına ve öncesinde yapılan testlerin soru ve cevaplarına gelecektir. Bilindiği gibi devletten açtığınız iş yeri için hibe alabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız şarttır. Bu kanun 2017 yılında sadece bir defaya mahsus olarak yıl sonuna kadar iş yerini daha önce açmış olanları da kapsamış ve 2015 yılından önce tüm iş yeri kuranların eğitimlere katılması durumda hibe teşviklerin önü açılmıştır. Yani kısacası Girişimcilik Destek Programın dan yararlanmak istiyorsanız ama önce ama sonra bu eğitimi alacaksınız. 😉 Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almış birisi olarak eğitimlere katılma sürecine, yaşadığım tüm tecrübeleri sizlere aktarmak istiyorum. Yazılan çizilenlerden ise yaşanan tecrübeler bence en gerçek ve doğru olandır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine nasıl başvurdum.?

Şahsen ben eğitimlerin düzenlendiğinden haberim yoktu. Eğitimlerden bir yakınımın vasıtası ile haberdar oldum. Ama sizler tüm Türkiye de planlanmış olan eğitim tarihlerini BURADAN öğrenebilirsiniz. ( Alternatif link ) Yukarıda yer alan  isimli alana bulunduğunuz ili seçerek tüm sınav tarihlerini, adreslerini ve hatta hangi kurumun düzenlediğini görebilirsiniz. İlk olarak bu kurum ile irtibat kurmanızı öneririm. Tabi elinizi çabuk tutmanız da çok önemlidir. Çünkü kurslara 30 kişiden fazla girişimci almamaktadırlar. Sınıflar 30 kişi olarak planlanır. Ama oldu ki 50 kişi müracaat etti. Peki şimdi ne olacak.? Hak adalet nasıl sağlanacak. Tam bu noktada devlere girişimcilik mülakatları devlere girmektedir. Yapılan testler de amaç ilk önce işletmesini kimin kuracağını ve üretime dayalı kimin iş fikrinin olduğunu belirlemektir. Bunun için düzenlenen testlerde cevapları da zaten bu mantığa göre verir iseniz öncelik hakkını cebinizde bilin. Hele bir de kadın girişimci iseniz. %100 öncelik hakkı sizde diyebilirim. 🙂 Mesela sıvan da sorulan sorulara bir örnek verelim.Mülakat soru ve cevapları

KOSGEB sizi test etmek için bir çok soruyu testlerde sormaktadır. Sorulan bu sorularda sizin işe olan ihtiyacınızı, iş fikrinize ve azminizi yani kararlılığınızı ölçmektedir.

Soru: Aşağıdaki seçeneklerden hangisi sizi iş fikrinizden vazgeçirir.

  • a-) Çok yoğun çalışmam gerektiği, ve uzun saatlere kadar mesai yapmam
  • b-) Başarısız olma riskinin var olması
  • c-) Plan ve program yapmam için ön hazırlık yapmam gerektiği
  • d-) Bunların hiç biri

Buradaki doğru cevap bence kesinlik ile ( d ) seçeneğidir. Dediğim gibi kurum sizin işe olan azminizi bu soru ile test etmektedir. Bir çok örnekten oluşan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi mülakat sınav soru ve cevapları BURADA yer almaktadır.

Mülakat sonrası yaşananlar

Açık söyleyeyim bize yapılan mülakat tamamen formalite icabıydı. Çünkü bizde çok fazla bir katılım olmadı. Sınıf tam 30 kişi olunca eğitimler başladı. Mülakatta başarılı olamayan, yada benim gibi mülakata girmeden eğitim almak isteyenler diğer özellik ile ilçelerde eğitime katılabilir. Eğitimler de kesinlik ile bir ikametgah şartı yoktur. Bu neden ile sizde kolay bir şekilde eğitim almak için bu önerimi dikkate alabilirsiniz. Eğitim süresince sağ olsun dersimize giren işletme hocası ders saatleri konusunda bize katı bir uygulama yapmadı. Eğitimler den işimiz olması durumda önce çıkma imkanı sağladı. 4 gün süren eğitimler sonrasında hiç bir test yada sınav olmadan da 30 gün içinde girişimcilik sertifikamızı aldık. Konu hakkında aklıma gelen tüm bilgiler bu kadar, sizler de sormak istediğiniz soru varsa lütfen çekinmeden bana sorunuz. Memnuniyet ile cevaplarım. 🙂

 Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

Tarım Bakanlığı 81 ile 250 Örnek Köy Projesi Başlatıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koltuğuna oturan Ahmet Eşref FAKIBABA her ile 3 adet kurulması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir