Yeni Makaleler
Anasayfa / KOSGEB Destekleri / Tarım Bakanlığı 81 ile 250 Örnek Köy Projesi Başlatıyor.

Tarım Bakanlığı 81 ile 250 Örnek Köy Projesi Başlatıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı koltuğuna oturan Ahmet Eşref FAKIBABA her ile 3 adet kurulması düşünülen “Örnek Köy Projesinin” müjdesini verdi. Bakan Fakıbaba Bursa’da yaptığı açıklamada kurulması planlanan örnek köylerle tarımın ıslah edilerek girdi maliyetleri düşürülecek ve çiftçimizin daha az emekle daha fazla kazanç elde edeceğini söyledi.

Yapılacak çalışmalarla ekilecek tarım alanları ve hayvan varlıkları toplulaştırılacak, ayrıca kullanılan traktör gibi tarım aletleri de ortak kullanılarak malzeme israfı önlenecek. Daha önce bir köyde 10 traktörle yapılan işler 1-2 traktöre düşürülecek. Toplulaştırılacak hayvan varlıkları ile de iş gücü ve maliyet son derece düşürülecek.  Düşen maliyetler de çiftçilerimize ek gelir olarak dönecektir.

Örnek Köy Projesi Nasıl Uygulanacak?

  • Bakanlık öncelikli olarak 81 ilimizde 3’er köy belirlenecek ve 250 köyde proje başlayacak. Projenin yapılacağı köylerde yapılan fizibilite çalışmalarından sonra, her tarlanın ayrı ayrı ekilmesinden ziyade, tarlaların toplu halde ekilmesi ve alınan ürününde toplu halde satılması planlanmaktadır. Aynen kooperatiflerde olduğu gibi hareket edecek olan köylü ürününü satarken alıcılara karşı daha güçlü olacak, gerekirse ürününü direk kendisi pazarlayabilecektir.
  • Tarlalar ortak ekim yapılacağından dolayı her evde 1 traktör veya tarım aletleri bulunmasına gerek kalmayacak, köy için oluşturulacak araç parkından tüm ihtiyaçlar giderilecek. Köylü sahip olduğu tarla kadar masrafa ortak olacaktır. Ayrıca traktör ve tarım aletleri için cebinden para çıkmayacaktır. Ayrıca pazarlık güçlerinden dolayı ürünlerini daha yüksek fiyattan ve değerinde satabilme imkanına kavuşacaktır. Uygun olan köylerde kurulacak soğuk hava depolarında ürünlerini depolayabilecek ve fiyatın yüksek olduğu dönemlerde en az kayıpla piyasaya sürebileceklerdir.
Örnek Köylere Modern çiftlikler Kurulacak.
  • Ayrıca hayvan toplulaştırması ile artık her evde bir ahır bulunmasına gerek kalmayacaktır. Gerek büyükbaş gerekse de küçükbaş hayvancılık için oluşturulacak çiftliklerde köyün tüm hayvanı tek elden beslenecektir. Böylece iş gücü maliyeti düşerken, toplu halde alınacak yem ve girdi maliyetleri düşerken, et ve sütün toplu halde pazarlanması ile gelir artışı sağlanacaktır. Ayrıca kurulacak modern süt sağım ve soğuk depolama sistemleri ile de ürün kayıtları önlenecektir. Veterinerlik masrafları da minimum seviyeye indirilecektir.
  • Yine köyde üretilecek yem bitkileri üretimi ile de hayvancılığın en büyük sorunu olan yüksek yem fiyatlarından da çiftçiler kurtulacaktır.
  • Örnek köylerin kredi ve hibelere ulaşımı da daha kolay olacaktır. Pek çok teşvikten yararlanarak alt yapı maliyetlerini düşürürken, finansmana ulaşmada kolaylık sağlanacaktır.


Çiftçilerin Gelirlerinde Ciddi Artış Bekleniyor.

Örnek Köy Projesi ile iş gücü yükü azalan köylü yapacağı ek işlerle gelirini arttırma fırsatını yakalayacaktır. Önceden tek başına ekip diktiği tarla ve baktığı hayvanlar artık ortak yapılacağından dolayı, işlerinde ciddi anlamda bir azalma olacaktır. Ortaya çıkacak bu boşluğu da yine köyde üreteceği başka ürünlerle değerlendirebileceklerdir. Son zamanlarda giderek artan mantar üretimi, salma tavuk yetiştiriciliği, çiçek yetiştiriciliği gibi işlerden birini yaparak aile bütçesine ek gelir sağlayabileceklerdir.

Örnek Köyler Süper Köylere Dönüşecek

Proje planlandığı gibi yürütülür ve başarıya ulaşması için gerekli düzenlemeler yapılırsa şehirden köye dönüşlerin artması beklenmektedir. İş yükü azalan köylülerin, toplu alım satım ve bakımdan doğan rekabet güçlerinden dolayı gelirlerinde de ciddi artışlar meydana gelecektir. Kurulacak depolarda bekletilebilecek ürünleri sayesinde tüccarın elinden de kurtulmuş olacaklar, ürünlerini istedikleri zaman da iyi fiyattan piyasaya sürebileceklerdir.

Toplu hareketten doğan güç ile de köylerinin çehresini güzelleştirerek de son dönemlerde artan köy turizminden de pay alabileceklerdir. Bunu uygulayan özellikle Trakya ve Ege bölgesi köyleri, gelen yerli ve yabancı turistler sayesinde ciddi gelir artışları sağlamışlardır.

Örnek Köyler Nasıl Seçilecek?

Bakanın yaptığı açıklama büyük heyecan yarattı. Şimdi köylerin nasıl seçileceği konuşuluyor. Şuan bununla ilgili bir bilgi yok. Fakat bu konuda Bakan belediye başkanlarını da göreve davet etti. Belediyelerin de ön ayak olması ile bu projelerin hayata geçirilebileceğini belirtti. Şimdi hızlı davranan ve elini sıkı tutan köyler ve belediyeler bu fırsattan yararlanacaktır.

Örnek köy olmak isteyen köylerin bağlı bulundukları belediye başkanları ile koordine olarak, Bakanlığa başvurmaları halinde ilk belirlenecek 250 köyden bir tanesi olma şansları artacaktır. Bakanın yaptığı açıklamalardan anladığımız kadarıyla hazırlıklarına başlayan ve proje hazırlayan köylerin ön plana çıkacağını düşünmekteyiz.

 Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

Küçükbaş Hayvancılık Desteklerle Büyüyor

Ülkemizde son yıllarda yaşanan kırmızı et sorunu çare olarak küçükbaş hayvancılık yaygınlaşmaya ve arttırılmaya çalışılıyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir