Yeni Makaleler
Anasayfa / Küçük Aile işletmesi / Küçük Aile İşletmesi Geliyor – 20 Bin Aileye 5’er Baş Gebe Düve Verilecek
Küçük Aile İşletmelerine 5'er Baş Gebe Düve Dağıtılacak.

Küçük Aile İşletmesi Geliyor – 20 Bin Aileye 5’er Baş Gebe Düve Verilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  ülkedeki et sorununu çözmek için adım üzerine adım atıyor. Bakanlık besi hayvanlarının yerli olarak üretilebilmesi için 2018 yılında sözleşmeli üretim modeline geçecek. Bu kapsamda 20 bin Küçük Aile İşletmesi seçilerek 5’er baş kombine saf ırklardan gebe düve dağıtılması planlanmaktadır.

Bakan Fakıbaba’nın Bakanlar Kuruluna sunacağı 2018 yılı hayvancılık politikaları içerisinde en dikkat çekici olanı Küçük Aile İşletmeleri oldu. 81 ilde uygulanması planlanan proje ile seçilecek aile işletmelerine Ziraat Bankası düşük faizli kredi sağlayacak. Gebe düveler ise TİGEM tarafından temin edilecek. Yem ise tarım kredi kooperatifi tarafından sağlanarak faizsiz ve vadeli olarak üreticilere dağıtılacak. Projeden 20 bin ailenin faydalanması planlanmaktadır.

Bakanlık Küçük Aile İşletmeleri ile Sözleşmeli Üretime Geçiyor

Projenin en önemli amacı yerli besi hayvanlarının üretiminin arttırılarak et ve hayvan ithalatının önüne geçmek. Bu amaçla fiziki yapısı uygun olan (yaklaşık 15 başlık ahırı bulunan) ve kendi kaba yem üretimini yapabilecek olan aile işletmeleri seçilecek. Seçilecek olan 81 ilde 20 bin aile işletmesine şu destekler verilecek;

  • Ziraat Bankası aracılığı ile düşük faizli kredi sağlanacak. (Teminat konusunda devlet desteği gelebilir)
  • TİGEM kaliteli kombine saf ırk gebe düve teminini sağlayacak.
  • Tarım Kredi Kooperatifleri faizsiz ve vadeli olarak yem desteği sağlayacak.
  • Et ve Balık Kurumu üretilecek besi hayvanlarının değerinden alınmasını sağlayacak.

Bakanlık proje ile destek verilen aile işletmelerinin 5 baş olan kapasitesinin 3 yıl sonunda 7 baş anaç inek, 2 baş düve, 3 baş erkek 3 baş dişi danadan oluşan 15 başlık bir tesis haline gelebilmesini amaçlamaktadır.

2018 yılı Büyükbaş Hayvancılık Hibe kredileri için bu makalemizi okuyunuz.Kimler Küçük Aile İşletmesi Projesinden Faydalanabilecek?

Küçük Aile İşletmesi kapsamına alınacak üreticilerin öncelikli olarak kendi kaba yem ihtiyacını üretebilir olması istenilmektedir. TÜRKVET’e kayıtlı olacak işletmelerin fiziki yapısınında 3 yıllık gelişime uygun olması gerekmektedir. Bu projeye başvuracakların 10-15 başlık ahırlarının bulunması gerektiğini göstermektedir.

Bu şartları sağlayabilen üreticiler artık Küçük Aile İşletmesi kapsamına alınabilecek ve gebe düve kredisi, düve temini, yem ihtiyacı ve ürettikleri besi ürünlerinin satışında bakanlığın himayesinde olacaklar. Yani kısacası bu işletmeler Bakanlığın sözleşmeli üreticileri konumuna gelecekler. Proje ile 3 yıl sonunda yaklaşık olarak 15 başlık bir hayvan grubu sahibi olacak ailelerin artık kendi ayakları üzerinde durabilmeleri hedeflenmektedir.

2018 yılı Genç Çiftçi Projesi ile 30 Bin TL Hibe kredinin başvuru tarihleri ve detayları için tıklayınız.

Projenin Yıllık 1.3 milyar TL Olacak

Proje 2018 yılından başlayarak 3 yıl sürmesi ve her yıl 20.000 ailenin Küçük Aile İşletmesi olarak belirlenerek desteklenmesi hedeflenmektedir. Her aileye verilecek gebe düvelerin birim maliyetinin 13.000 TL olması ayrıca 5.000 TL’de yem desteği verilmesi planlanmaktadır. Böylece her aileye 5 düve ve yem desteği için 70.000 TL finansman sağlanması planlanmaktadır. Buda projenin yıllık maliyetinin sadece hayvanlar için 1.3 milyar TL etmesi anlamına geliyor. Verilecek bu destek hibe değil geri ödemeli olacak. Fakat Ziraat Bankası üretici ailelere düşük faizli ilk yıllar ödemesiz, uzun vadeli kredi imkanı sunması beklenmektedir.

Proje ile ilgili detaylar ve başvuru koşulları netleştikçe sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bizi Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

%30 Hibe Destekli Düve Alım Projesi (20 – 200 baş) için tıklayınız.
%50 Hibe Destekli Düve Alım Projesi (500 baş) için tıklayınız.Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

FAKIBABA “2018 Yerli Üreticinin Yılı Olacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba 2018 yılında yerli üreticinin desteklenmesi ile ilgili …

2 Yorum

  1. He canım he o sizin simental ırkı dediğiniz ve yerli gönderdiğiniz hayvanlar mı millet e verilecek

  2. Ben de 360 mt kare ağırım hazır 23 ton şamanım 6 tonda arpam mevcut nasıl bir destek ala bilirim bilen kişiden ricam bizi aydınlatırmısınız tşk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir