Yeni Makaleler
Anasayfa / Haberler / Nedir Bu Çiftlik Bank? Vaad Ettiği Karlar Gerçek mi? Saadet Zinciri mi?

Nedir Bu Çiftlik Bank? Vaad Ettiği Karlar Gerçek mi? Saadet Zinciri mi?

Son dönemlerde televizyon reklamlarında ve internette sıkça duymaya başladığımız Çiftlik Bank isimli interaktif oyunu ve yatırım aracını inceliyoruz. Son dönemde hızla büyüyen on binlerce yatırımcısı olan ve milyonlarca TL yatırım alarak bir anda dev bir işletme haline geldiği sıklıkla konuşuluyor. Peki gerçekten bu kadar büyük gelir sağlayabilir mi? Güvenilir mi? Batar mı? Çıkar mı? Haydi inceleyelim….

Yüksek Gelir Nasıl Sağlanır? Güvenilir mi?

Çiftlikbank önceleri sanal oyun olarak başlamış fakat sonra gerçek çiftlik yatırımları yaparak gerçek bir işletmeye bürünmüştür. Bizim inceleyeceğimiz alanda burasıdır. Bir çiftlik yatırımından bu kadar yüksek kazançlar elde edilebilir mi? Sistem yatırdığınız parayı 4-6 ay içerisinde size geri kazandırmayı vaad ediyor. Daha sonra da kara geçiyorsunuz. Yani 100 TL yatıran bir kişi aylık 15-30 TL arası gelir sağlayabiliyor.

Bu rakamları duyan pek çok yatırımcı  yüksek gelir elde etmek için sıraya girmiş durumda. Sitelerinde paylaştıkları dekontlarla da ödemelerin düzenli yapıldığını iddia etmekteler. Fakat sistem bir saadet zinciri mi, yoksa gerçekten böyle büyük ticari gelirler elde ediyorlar ve paylaşıyorlar mı hala soru işaretleri var.

Çiftlik Bank şuan mavi yumurta çiftlikleri kurduklarını ve bunlardan para kazandıklarını iddia ediyor. Ayrıca bazı büyükbaş-küçükbaş hayvan çiftlikleri ve süt ürünleri üretim tesisleri de faaliyete geçmiş. Bunlardan üretilen ürünlerin de anlaşmalı şarküterilerde pazarlandığını belirtiyorlar. Yani işletme sanal oyundan topladığı paraları gerçek işletmelere dönüştürmekte. Bir kaç gün öncede önümüzdeki yıl Türkiye’nin en büyük süt üretim çiftliğini Konya’da kuracaklarına dair haberler verildi. Fakat herkesin merak ettiği bu yatırımın, dünyada bilinen Ponzi yani Saadet Zinciri olup olmadığıdır.Ponzi Nedir?

Ponzi yani saadet zinciri üye olanların yeni üye getirmesiyle büyüyen ve gelir getiren sistemdir. Yani siz 100 TL ile üye alırsınız. Sonra siz yeni üye getirir ve onun yatırdığı paradan pay alırsınız. Yeni getirdiğiniz üyenin 100 TL sinin 20 TL si size gelir. Yeni üyeler getirdikçe geliriniz artar. Ayrıca üyeniz yeni üye getirse onlardan da pay alırsınız. Alt üyeleriniz çoğaldıkça inanılmaz paralar kazanırsınız. Sistem böyle büyür. Tabi en son çok yüksek üyelere ulaşıp doyuma gelince sistem patlamak zorundadır. Çünkü yeni üye gelmediği sürece gelir elde edilemez. Dünyada 80 li ve 90 yıllarda böyle pek çok sistem kurulmuştu. Yasal boşluklardan da yararlanarak çok büyük paralar toplandı. Ülkemizde de 90’lı yıllarda Titan Saadet Zinciri çıkmış ve medyada çokça yer almıştı.

Çiftlik Bank oyun üzerinden toplanan paraları gerçek yatırımlara dönüştürüyor. Oyunu incelediğimizde yatırım yapılan çiftlik hayvanlarının 1 yıllık gelir elde ettiğini görüyoruz. Bu bir yıl sonunda üye yeni hayvan almazsa geliri duruyor. Burada şu akla geliyor. Çiftlik Bank işletmesi ilk yıllarda topladıkları yatırımlarla gerçek işletme kuruyorlar. Daha sonraki dönemlerde gerçekten de ticari gelir elde ederek devam etmeyi düşünüyorlar. Sanırım yöneticilerinin de demek istedikleri böyle.

Bu haliyle Çiftlik Bank sisteminin direkt bir Ponzi olduğunu söylemek zor olur. Fakat bu kadar yüksek gelir elde etmenin de gerçek çiftlik faaliyetleriyle sağlanması zordur. Eğer gerçekten hayvancılık ve şarküteri alanından bu gelirleri elde edeceklerse önümüzdeki dönemlerde oyunda kazanılan oranların aşağı çekilmesi gerekecektir. Hayvancılıkla ve ticaretle uğraşanların bu kar oranının uzun süre sürdürmenin hayatın doğal akışına aykırı olduğunu bilirler.

Kısacası Çiftlik Bankın gerçekten vaad edildiği gibi sanal bir oyundan Türkiye’nin en büyük çiftliklerinin sahibi olabileceği yöneticilerinin ince hesapları ve becerilerine kalmıştır. Sisteminde bir saadet zinciri olup olmadığı yapılacak incelemelerden sonra yargının vereceği bir karardır.

Yatırım yapacakların iyi incelemesi ve iyi araştırma yapması gerekmektedir.

 

 

 Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

Küçükbaş Hayvancılık Desteklerle Büyüyor

Ülkemizde son yıllarda yaşanan kırmızı et sorunu çare olarak küçükbaş hayvancılık yaygınlaşmaya ve arttırılmaya çalışılıyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir