Yeni Makaleler
Anasayfa / Uncategorized / Buzağı Desteği Olarak 750 TL Veriliyor.

Buzağı Desteği Olarak 750 TL Veriliyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba “Buzağı Kayıplarının Önlenmesi” konulu çalıştayda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Fakıbaba ülkemizde et fiyatlarının yükselmesinin ve ithal edilmek zorunda kalınmasının başlıca sebeplerinden bir tanesinin de buzağı ölümlerinin yüksek olmasından kaynaklandığını belirtti. Bundan dolayı yetiştiricilerimizin buzağılarına daha iyi bakıp yaşatabilmeleri için buzağı destekleri arttırıldı.

Şuan için Türkvet’e kayıtlı, 120 günlük ve programlı aşıları yapılmış buzağılara 550 liraya kadar, mera hayvancılığı bölgelerinde doğan buzağılara ilave 200 lira olmak üzere toplam 750 lira destek veriliyor.Ülkemizde buzağı ölümü oranları oldukça yüksek olduğundan dolayı hayvan varlığımız olumsuz etkileniyor. Eğer buzağı ölümlerini dünya ortalamalarına düşürebilirsek, hiç hayvan ithal etmemize gerek kalmayacaktır.

Türkiye’de yılda 6 milyon buzağı doğmaktadır. Bu buzağılarını %15 oranının kaybedildiği bilinmektedir. Yani yıllık yaklaşık olarak 1 milyon buzağı ölmektedir. Eğer bunun yarısı dahi yaşatılabilse ülkemizde hayvan ithalatına gerek kalmayacaktır.Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

FAKIBABA “2018 Yerli Üreticinin Yılı Olacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba 2018 yılında yerli üreticinin desteklenmesi ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir