Yeni Makaleler
Anasayfa / Hayvancılık Kredileri / Kaz Yetiştiriciliği – Kaz için Verilen Krediler
Kaz Yetiştiriciliği

Kaz Yetiştiriciliği – Kaz için Verilen Krediler

Ülkemizde daha çok Kars bölgesinde yetiştirilen ve tüketilen kaza talep gün geçtikçe artıyor. Özellikle kış sezonu ve ramazan aylarında üreticiler talebe yetişemiyor. Üretiminin kolay olması, hastalıklara karşı direnci ve sazlık-çayır ve sulak alanlardan yemini karşılamasıyla yetiştiricilerin son dönemdeki gözde hayvanı inceliyoruz.

Köyde Uygun Yeri Olanlar İçin En İyi Seçenek

Kaz yetiştiriciliği diğer tüm hayvanlara göre en kolay ve en az masraflı olanıdır. Eğer iyi bir sazlık alana yakınsanız yem maliyetleriniz çok düşecektir. Kazlar çayır ve meralardan en iyi faydalanan hayvanlardır. Hiç bir hayvanın yemediği şeyleri kazlar rahatlıkla yer ve sindirir. Bu konuda tam bir öğütücüdür. Özellikle bahçenizde yabani ot mücadelesi yapmak istiyorsanız bir kaç tane kaz almanız yeterlidir. Bu otların zerresini bile bırakmayacağından emin olabilirsiniz 🙂

Büyük Kümesler Yapmanıza Gerek Yok. Açık alanda Yaşarlar

Kaz yetiştiriciliği için büyük kümesler yapmanıza hiç gerek yoktur. Açık alanda rahatlıkla yaşayabilirler. Sadece yumurtlama ve kuluçka dönemi için altı kuru, üstü kapalı ve rüzgarı kesen bir yer yapmanız yeterlidir. Çok basit ve ucuz malzemelerle kazlarınızın barına sorununu çözebilirsiniz. Bundan dolayı diğer tüm kanatlı, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan avantajlıdır. Başlangıç maliyetiniz oldukça düşüktür. Köyünüzde kazların yayılım yapacağı uygun alanlarınız varsa alın ve bahçenize bırakın. O hayatını idame ettirecektir.

Her aileye 5 düve veya 30 koyun projesi ile ilgili haberimiz için tıklayınız.

Hastalıklara Çok Dirençlidir. Kötü Bakımla Ölmesi Çok Zordur.

Kaz hastalıklara en dirençli hayvanlardan bir tanesidir. En zor şartlarda bile hayatını devam ettirebilir. Zaten en çok beslendiği yer olan Kars’ın koşulları malum. Kışın -30 -40 derecelere kadar düşmesine rağmen kazlar bundan etkilenmez. Kuş gribi veya veba gibi toplu ölümlere sebep olan hastalıklar dışında kazlarda pek fazla hastalık görülmez. Bu hastalıklarda genelde dışarıdan veya havadan gelen hastalıklardır. Özellikle kuş gribi olduğu dönemlerde hayvanlarınız karşılı ödenerek itlaf edilir.Kazın Eti, Tüyü ve Ciğeri Çok Değerlidir

Bu kadar kazı yetiştirdik fakat kime satacağız dediğinizi duyar gibiyim. Kaz ülkemizde çokça talep edilen türlerden bir tanesidir. Ülkemizde toptan kaz alımı yapan pek çok tüccar bulunmaktadır. Bunlarla iletişime geçerek rahatlıkla satışını gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde kaz üretimi tüketimi karşılamakta zorlanmaktadır. Bundan dolayıda kaz fiyatları belli dönemlerde oldukça yükselmektedir. Bölgelere göre değişmekle beraber temizlenmiş bir kaz 50 TL ile 120 TL arasında alıcı bulabilmektedir. Ayrıca kaz ciğeri ve tüyünü de değerli fiyatlardan pazarlayabilirsiniz.

Az Sayıda Kazdan Büyük Bir Sürüye Ulaşabilirsiniz

Kaz yetiştiriciliği sanılandan çok daha kolaydır. Dediğimiz gibi yeminin büyük bölümünü kendisi sazlık ve meradan karşılayabilir, hastalıklara dayanıklı, kolayca çoğalır ve barınak masrafı çok azdır. Bir gölgelik ve altını kuru tutmanız yeterlidir. Kazlar Ocak-Şubat aylarında yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar. Ortalama her dişi kaz 10 tane civarı yavru çıkartır ve bunları büyütür. Annelik iç güdüleri çok gelişmiştir ve yavrularını her türlü tehlikeye karşı korurlar. Yavru ölümleri düşüktür. Bundan dolayı kazlar çok çabuk büyük sürülere dönüşebilirler. 10 civarı kaz ile başlayacağınız yetiştiricilikte 2-3 yıl sonra çok büyük bir sürü haline getirmeniz hayal değildir.

Kaz Yetiştiriciliği İçin Verilen Hibeler ve Krediler

Kaz yetiştiriciliği için pek çok yerden destek sağlayabilirsiniz. Genç Çiftçi Projesi kaz yetiştiriciliği için 30 Bin TL hibe desteği vermektedir. TKDK kurumunun IPARD 2 desteğine kaz yetiştiriciliği için %70 hibe desteği sağlanmaktadır.

Ayrıca Ziraat Bankası kanatlı hayvan yetiştiriciliği destekleri arasında Kaz Yetiştiriciliğine de düşük faizli kredi sağlamaktadır. Ayrıca özellikle kadın yetiştiriciler için Mikro Kredi de destek vermektedir.

Fakat bizim tavsiyemiz eğer uygun bir yeriniz varsa 5-10 gibi düşük sayılarla işe başlamanız ve kazları ve bakımını yakından tanıdıktan sonra işletmenizi büyütmenizdir. Hem borçlanmamış olacaksınız hem de işi öğrendiğinizden dolayı daha iyi bakım sağlaya bileceksiniz. Kaz yetiştiriciliği ana iş olarak değilde ek gelir olarak yapılırsa bütçenize daha fazla gelir getirecektir.

Hibe ve desteklerden haberdar olmak için bizi Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

FAKIBABA “2018 Yerli Üreticinin Yılı Olacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba 2018 yılında yerli üreticinin desteklenmesi ile ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir