Yeni Makaleler
Anasayfa / Haberler / O Şehir Düve Yetiştirici Şehir Oluyor

O Şehir Düve Yetiştirici Şehir Oluyor

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda önemli bir şehrimiz olan Yozgat atılan son adımlarla ülkemizde Düve Yetiştirmede önemli bir merkez haline geliyor. %30 hibe ile damızlık düve almaya hak kazanan 88 yetiştirici ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında hibe sözleşmeleri imzalandı. Yeni kurulacak tesisler ile Yozgat düve yetiştiriciliğinde önde gelen merkezlerden bir tanesi haline gelecektir.

Bakanlığın 2017 yılında uygulamaya koyduğu %30 hibe ile düve alım projesinden yararlanan yetiştiriciler düvelerini TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifi iştirakçileri, Düve Yetiştirici Merkezleri, Hastalıktan Ari İşletmeler ve Damızlık yetiştirici/üretici örgütleri merkez birliklerinden temin edebilecekler.

Hastalıklardan Ari İşletmelerden alınan düvelerle kurulan işletmeler ilerleyen dönemlerde gerekenleri yerine getirebilirlerse kendi işletmeleri de Hastalıktan Ari İşletme sertifikasına sahip olabilirler. Bu işletmelerdeki düveler için 400 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmektedir.4Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaattin ÖZDEMİR yaptığı açıklamada “%30 hibe ile düve alım projesi kapsamında alımı yapılacak  hayvanların Brucella ve Tüberküloz Hastalıkları yönünden ari olan bu işletmelerden temin edilecekleri için hastalıklardan ari durumlarının devam ettirilmesinin büyük önem arz ettiğini, bu nedenle de işletmesine bu proje kapsamında damızlık gebe düve veya 8-12 aylık dişi boş sığır alan işletmelerin hastalıktan ari işletme sertifikası almaları almak üzere İl/İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir” dedi.

%30 Hibe İle Düve alım Kampanyası Ekim Ayında Yapılmıştı

Yetiştirici olarak belirlenen illerde TÜRKVET’e kayıtlı işletmesi olan yetiştiriciler 20 – 200 baş arası düve alım bedellerinin %30’unu hibe olarak alabileceklerdi.

Yetiştiriciler düve alım desteği kapsamında, kombine ve etçi ırklar Simental, Kırmızı/Siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarole ve Belçika Mavisi ırklarından alabileceklerdir. Bakanlık tarafından  desteklemeye esas birim fiyat gebe düveler için 8.500 TL8-13 aylık boş güveler için ise 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Yetiştiriciler başvurularını bağlı oldukları İl ve İlçe Müdürlüklerimize yapabileceklerdir.

Bu projenin 2018 yılında tekrar açılması beklenilmektedir.

Hibe ve desteklerden haberdar olmak için bizi Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

Küçükbaş Hayvancılık Desteklerle Büyüyor

Ülkemizde son yıllarda yaşanan kırmızı et sorunu çare olarak küçükbaş hayvancılık yaygınlaşmaya ve arttırılmaya çalışılıyor. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir