Yeni Makaleler
Anasayfa / Hayvancılık Kredileri / FAKIBABA “2018 Yerli Üreticinin Yılı Olacak”
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI AHMET ESREF FAKIBABA, ACILIS VE TEMASLARDA BULUNMAK UZERE GELDIGI TEKIRDAG'DA VALILIGI ZIYARET ETTI. (FOTO: RUHAN YALÇIN/DHA, TEKIRDAĞ)

FAKIBABA “2018 Yerli Üreticinin Yılı Olacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba 2018 yılında yerli üreticinin desteklenmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Et ithalatının önlenerek yerli üretimin arttırılması ve fiyat istikrarı sağlanması için 3 yıla ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Fakıbaba bunun için 2018 yılına özel önem vermektedir.

Yerli üretimin arttırılması için alınması gereken pek çok tedbir 1 Ocak tarihinden itibaren başlatılacaktır. Bunun için çeşitli desteklerle yerli küçük üretici desteklenecek, ayrıca verimlilik artışının sağlanmasına çalışılacaktır.

550 – 750 TL Buzağı Desteği ile 250 TL Kesim Bedeli Ödenecek

Türkvet’e kayıtlı, 120 günlük ve programlı aşıları yapılmış buzağılara 550 liraya kadar, mera hayvancılığı bölgelerinde doğan buzağılara ilave 200 lira olmak üzere toplam 750 lira destek verilecek. Bu sayede hem buzağıların kayıt altına alınması hem de gerekli bakım şartlarının sağlanması teşvik edilmektedir.

Ayrıca hayvanlarını Et ve Süt Kurumunda kestirecek yetiştiricilere 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile 250 TL kesim ücreti ödenecektir. Bakan Fakıbaba bu destekle kiloda yaklaşık 1 TL yetiştiriciye destek olunacağını açıkladı. Ayrıca buna ek yeni desteklerinde planlandığını sözlerine ekledi.Buzağı Aşıları Bedava Olacak

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan bir tanesi buzağı ölüm oranlarının yüksek olmasıdır. Ülkemiz her yıl ithal ettiği hayvandan fazlası kadar buzağı ölümü yaşamaktadır. Bundan dolayı bakanlık harekete geçti ve buzağı aşılarının 2018 yılında bedava uygulamaya başlanacağını açıkladı. Bu sayede buzağı ölüm oranlarının düşürülerek yerli hayvan varlığının arttırılması sağlanacaktır. Ayrıca buzağılarının ineğin hamileliğinden itibaren takip edilecek yeni bir sistem üzerinde çalışılmaktadır. Bu sistemle buzağılar doğmadan takibe alınacak ve yetiştirilinceye kadar veteriner hekimlerce takip edilebilecek. Yetiştiriciler buzağıları ile ilgili bilgilendirilecek ve gerekli aşı ve destekler verilebilecektir.

Küçük Yetiştirici Desteklenerek Büyümesi Sağlanacak

Ülkemizdeki büyükbaş hayvancılığın %80’i 10 baş ve altındaki küçük işletmelerdir. Bu işletmeler son derece verimsiz ve istikrarsız şekilde yönetildiğinden ülkemiz sık sık et ve hayvan ithalatına ihtiyaç duymaktadır. Bakanlık bu yetiştiricilerin daha yakından takip edilmesi ve bilgi ve maddi olarak desteklenerek orta boy işletme haline gelmeleri yani en az 20 baş ve üzeri işletme haline gelebilmeleri için özel bir destek sistemi hazırlamaktadırlar.

Bunun için küçük aile işletmelerine destekler verilecektir. 2018 yılı içerisinde küçük aile işletmelerine 5’er baş damızlık kombine ırk gebe düve dağıtımı yapılacak ve bu işletmeler 3 yıl boyunca takip edilecektir. Bu işletmelere ayrıca yem ve veteriner desteği de sağlanacaktır. İşletmeler yemlerini Tarım Kredi Kooperatifinden vadeli olarak alabileceklerdir. Ayrıca kesime ulaşan hayvanlar ESK tarafından satın alınacaktır. Yani kısacası yetiştiriciler üretimin her safhasında kontrol edilecek ve gereken yerlerde desteklenecektir. Bu işletmelerin 3 yıl sonunda orta boy büyüklüğe gelmesi ve istikrarlı şekilde üretim yapabilmesi planlanmaktadır.Hakkında adminmurat

BU HABER KAÇMAZ!

Kaz Yetiştiriciliği – Kaz için Verilen Krediler

Ülkemizde daha çok Kars bölgesinde yetiştirilen ve tüketilen kaza talep gün geçtikçe artıyor. Özellikle kış …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir