Yeni Makaleler
Anasayfa / İmar Barışı / İmar Barışı İçin Son Günler – Hazine Arazileri – Ecrimisil ve Merak Edilen Sorular

İmar Barışı İçin Son Günler – Hazine Arazileri – Ecrimisil ve Merak Edilen Sorular

Cumhuriyet tarihinin en büyük imar barışı için süre dolmak üzere. Ülkemizdeki yapıların yarıdan fazlasını ilgilendiren imar barışında son başvuru süresi 31 Ekim 2018. Yaklaşık olarak 15 milyon yapının yararlanması beklenen imar barışı ile hali hazırda mevcut bulunan pek çok sorunun giderilmesi planlanmaktadır. Bu süreçle beraber yapı kullanım belgesi alamadığından dolayı su, elektrik, doğal gaz abonesi alamayan, imar aykırılıkları yüzünden belediyelerden çok ciddi cezalar yiyen milyonlarca kişinin sorunları çözülmüş olacaktır. Ayrıca imar barışı sonrasında alınacak olan yapı kullanım belgesi ile bu yapılar krediye uygun hale gelecektir. Böylece bu yapıların alım-satımında bankalardan konut kredisi kullanılabilecektir.

Hazine Arazisi Üzerinde Olan Yapılar – Ecrimisil Ödenen Hazine Arazileri Nasıl Faydalanacaktır?

İmar barışından en fazla yararlanacak olan kesim hazine arazisi üzerine yapı yapan kullanıcılardır. Eğerki eviniz veya işyeriniz hazine arazisi üzerinde ise imar barışından yararlanarak yapı kullanım belgesini alabilirsiniz. Fakat hazine arazisinin sosyal donatı alanı olarak (cami, okul, park vs.) tescil edilmemiş olması gerekmektedir. Eğer böyle bir alan üzerine yapı yapmışsanız imar affına başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

Ayrıca Ecrimisil ödenen hazine arazileri içinde imar affından faydalanabilirsiniz. Ecrimisil hazine arazisini işgal edenler için hesaplanan bir nevi ceza mahiyetinde olan vergidir. Ecrimisil ödenen bir alanda evi veya iş yeri bulunanlar yapı için başvuruda bulunabilirler. Başkasının adına ecrimisil ödenen fakat yapıya ev sahibi kendi adına başvuruda bulunabilir. Sonuç olarak ecrimisil ödeyende, bu alana ev yapanda işgalci durumundadır. Bundan dolayı evin fiili sahibi kim ise imar affına başvuruyu yapabilir. İlla ecrimisil sahibinin başvurmasına gerek yoktur.

Şimdi Sık Sorulan Sorularla İmar Barışının Kapsamını Açıklayalım.

1 – Hangi Yapılar İmar Barışından Faydalanabilir?

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan (uydu fotoğrafları ile karşılaştırma yapılacağı söyleniyor) hazine arazisi üzerinde bulunan veya kendi arazisi üzerinde olup da imara aykırı ve yapı kullanımı bulunmayan yapıların belirli bir ücret karşılığında kayıt altına alınmasıdır.

2 – İmar Barışı Harç Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İmar Barışı hesaplamasında evinizin metre karesi, arazinin rayiç bedeli (TL/m2), yapının sınıfı, arsanın yüz ölçümü kullanılmaktadır. Fiyatı en çok etkileyen unsur arsa birim bedeli olan rayiç bedeldir. Yapınızın rayiç bedelini bağlı bulunduğu belediyeden öğrenmeniz gerekmektedir. Buna göre örnek bir hesaplama yapalım.

Evinizin Metre Karesi:           150 m2
Arsa Birim Bedeli (Rayiç):    1,5 TL
Yapının Sınıfı:                          1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları (600 TL/m2)

Buna göre ödemeniz gereken harç hesaplaması:   150 * 600 = 90.000 TL

90.00 * 1,5 = 135.000 TL yapınızın rayiç bedelidir. Bu bedelin %5 kadar harç ödemeniz gerekmektedir.

135.000 * 0,05 (%5) = 6,750 TL civarı harç ödemeniz çıkacaktır. Bu bedel üzerine bir miktar arsa yüz ölçümünden gelen bedel eklenecektir. Bununla beraber yaklaşık olarak 7.000 TL civarı bir harç ödemeniz söz konusu olacaktır. Yapınız için kesin ödemeniz gereken tutarı bakanlığın resmi sitesinde yer alan hesaplama aracı ile yapabilirsiniz.

İmar Barışı Hesaplama Resmi Sayfası: http://apps.csb.gov.tr/imarhesapla3 – İmar Affı Sonrası Elektrik – Su – Doğalgaz Aboneliği Yapılabilecek mi?

İmar affının en önemli faydalarından bir tanesi yapısı için elektrik – su – doğal gaz gibi aboneliklerini yaptıramayan kullanıcılardır. Hazine arazisi üzerine yapılan ve yapı kullanım belgesi olmayan ev sahipleri abonelik alamamaktaydılar. Özellikle 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi konumuna getirilen illerin köylerinde yaşayanlar bu sıkıntıyı büyük oranda yaşamaktadırlar. Daha önce muhtar imzalı bir belge ile elektrik abonesini alabilenler bu yasadan sonra köyleri mahalleye dönüştürüldüğünden dolayı evlerinin yapı kullanım belgelerini de bildirmek zorunda kaldılar. Bundan dolayı bu durumda olan yapıların çoğunluğu uzun zamandır elektrik kullanamamakta veya kaçak yollara başvurmaktaydılar. İmar affı ile artık bu sorun ortadan kalkacak ve ödeme sonrası e-devlet üzerinden alacakları yapı kullanım belgesi ile tüm aboneliklerini yapabileceklerdir.

4 – İmar Affı Sonrası Evim veya İş yerim İçin Banka Kredisi Kullanılabilecek mi?

İmar affına dahil yapıların büyük çoğunluğunun alım satım işlemlerinde banka kredisi kullanılamıyordu. İskanın yapı kullanım belgesi ve tapusu olmadığından dolayı bankalar bu yerleri yok sayıyorlardı. Fakat İmar Barışı kapsamında bu yapılarda kredi kullanım kapsamına girecektir. Fakat bunun için sadece yapı kullanım belgesi yetmemektedir. Bununla ilgili yapılması gerekenler şöyledir;

  • Yapı kullanımı alındıktan sonra yapının detaylı projesi çizdirilecek. (Harita Mühendislerinden)
  • Çizilen proje Kadastro Müdürlüğünde onaylatılıyor.
  • Belediyeden “Bu bina için iskanlı tapu alınabilir.” yazısı alınıyor.
  • Gerekli onayların bulunduğu dosya hazırlanır. (Bu işle ilgilenen bürolara hazırlatılabilir)
  • Dosya ile birlikte Tapu Dairesine başvurulur. Ödenecek tutar hesaplanır.
  • Çıkacak ücret imar barışında çıkan tutara yakın bir bedeldir.
  • Tüm bu işlemler sonunda iskanlı tapu alınabilecektir.

5 – İmar Barışı İçin Son Başvuru ve Ödeme Günleri Ne Zaman. İmar Barışı Harcı için Banka Kredisi Kullanabilir miyim?

İmar Barışı için son başvuru tarihi 31 Ekim 2018, çıkan harcı yatırmak için ise son gün 31 Aralık 2018 tarihidir. İmar barışı için çıkan harç için banka kredisi kullanılabilmektedir. Özellikle yapınız şehir merkezinde ise harcınız çok yüksek bedellere çıkabilmektedir. Söz konusu yapılarla ilgili bankalar uygun faizle kredi sağlayabilmektedirler. İmar Barışı başvurunuzu yaptıktan sonra bankalara giderek bunun ödemesi ile ilgili kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Şuan en uygun faizli kredi kamu bankaları tarafından verilmektedir. Ziraat Bankası %1,33’den başlayan oranlarla kredi kullanılabilmektedir. Özel bankalarda bu oran %2’nin üzerine çıkabilmektedir. Bu kredi için bankaları ziyaret ederek teklifler alırsanız en uygun faiz oranını seçebilirsiniz.

6 – Ruhsatsız Fazla Katlara Yapı Kullanım Belgesi Aldıktan Sonra Yıkılıp Kat Sayısınca Daire Yapılabilir mi?

Binanızın 4 katı kayıtlı, bunun üzerine eklenen 2 katı kayıtsız ise imar barışına başvuru yaptırarak kayıt altına aldırabilir ve tapunuzu çıkartabilirsiniz. Fakat bu işlemden sonra binanızı yıkıp tekrardan yapmak isterseniz 6 kat üzerinden değil, o bölge ile ilgili imar mevzuatı kaç kata kadar izin veriyorsa o kadar inşaat yapabilirsiniz. Eğer izin 3 kata kadar ise yıktığınız 6 katlı binanın yerine 3 kat yapabilirsiniz.

7 – Kimler İmar Barışından Faydalanamaz.

Sosyal donatı alanı olarak kayıt altına alınmış (okul, cami, park vs.) hazine arazisi üzerine yapı yapanların başvuruları kabul edilmeyecektir. Başkasının tapulu arazisi üzerine yapı yapanlarda imar barışına başvuru yapamazlar. Bu alanlara gayrimenkul sahibi tarafından başvuru yapılabilmektedir.

8 – Yıkım Kararı Alınan veya Para Cezası Kesilen Yapıların Durumu Ne Olacak?

Belediyeler tarafından yıkım kararı alınan veya idari para cezası kesilen yapıların bu durumları iptal edilecek ve İmar Affından faydalanma yolu açılacaktır. Alınacak yapı kullanım belgeleri ile yapılarının kaçak ve cezalı durumları son bulacaktır.

 Hakkında adminmurat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir